Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel moel:

  • iseteeninduskeskkonnas;
  • posti teel; või
  • välisesinduses kohapeal.

Taotlemine iseteeninduskeskkonnas

Kõige mugavam ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) iseteeninduskeskkonnas. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või Eesti pangatunnustega. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes. Palun sõrmejälgede andmiseks leppida kokku aeg e-posti aadressil Embassy.singapore@mfa.ee.

Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata passi taotlemist iseteeninduses. ID-kaardi taotlemiseks sõrmejälgi andma ei pea.

Taotlemine posti teel

Posti teel saab taotleda ID-kaarti. Passi saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui kuus aastat.

Korrektselt täidetud taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata dokumendifoto e-posti teel aadressile ppa@politsei.ee. E-kirja tuleb lisada fotol oleva isiku ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikukood või sünniaeg. Kui taotleja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf).

NB! PPA ei võta vastu paberpilte.

Täpsemad nõuded ja juhised on toodud PPA kodulehel. Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemine Eesti saatkonnas Singapuris

Isiklikult tuleb saatkonnas dokumenti taotleda, kui ei ole võimalik taotlust esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel. Passi ja/või ID-kaardi taotlemiseks saatkonnas tuleb eelnevalt broneerida aeg e-posti aadressil Embassy.singapore@mfa.ee.

Enne taotluse esitama tulemist tuleb tasuda riigilõiv, mida saab teha ülekandega, juhis PPA kodulehel. Kaasa tuleb võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung.

Taotlusega esitatav dokumendifoto tuleb saata e-posti teel aadressile ppa@politsei.ee. E-kirja tuleb lisada fotol oleva isiku ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikukood või sünniaeg. Kui taotleja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf). NB! PPA ei võta vastu paberpilte.

Täpsemad nõuded ja juhised on toodud PPA kodulehelNB! Saatkonnas ei ole võimalik dokumendifotot teha.

Riigilõiv

Riigilõiv sõltub nii taotlemise viisist kui kohast, kus dokumenti soovitakse kätte saada.

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamine Singapuris

Teiega võetakse e-posti või telefoni teel ühendust, kui dokumendid on saatkonda jõudnud.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) või tema poolt taotlemise hetkel volitatud isikule.

Vähemalt 15-aastastele kodanikele väljastatakse pass ja/või ID-kaart isiklikult või dokumendi taotlemisel volitatud esindajale.

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamise volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart.

Kui üle 15-aastase lapse passile ja/või ID-kaardile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega kohapeal selleks vanemale volituse.

Tähelepanu!

Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb PPA. Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel.

Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult iseteeninduses või PPA teenindustes Eestis. Kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas.

Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.